Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

õige toitumine on kasvavate noorte tervise jaoks väga oluline. Keha peab sama piisavalt aineid, et toime tulla luude ja musklite kasvamisega. Kui sul on kodus teismeline laps, siis pane järgnev hoolikalt kõrva taha. 

Tavaliselt eelistavad teismelised puuviljadele ja rohelisele hoopis kiirtoitu. Kapsas, brokoli, tomatid ja munad pole tihtipeale teismeliste lemmiktoitude nimekirjas. Kui vajalikke aineid ei söö, võib aga tekkida mõne aine puudulikkus.
 

Rauapuudulikkus

Inglismaa noorte seas on rauapuudulikkus üks sagedamini esinevaid probleeme. Nimelt kannatab seal peaaegu 13% noortest rauapuudulikkuse all. Organism areneb pidevalt ning kui ta ei saa piisaval hulgal vajalikke aineid, siis seisabki noor inimene silmitsi rauapuudulikkusega. Eriti peaksid rauda sisaldavaid toite sööma kasvavad tüdrukud, sest menstruatsiooniga läheb nende kehast iga kuu välja märkimisväärne osa rauast.

Põhiline raua allikas on punane liha. Rauda sisaldavad ka hommikusöögihelbed, kuivatatud puuviljad, leib ja roheliste lehtedega juurviljad. Lihatoodetest omastab keha rauda paremini. Raua omastamist saab kiirendada ka kombineerides menüüd C- vitamiinidega. C- vitamiine sisaldavad näiteks puuviljad, mustsõstrad ja roheliste lehtedega köögiviljad). Samuti aeglustab raua omandamist tee. Sellepärast oleks targem tee asemel hommikusöögi kõrvale juua klaas apelsinimahla.

Kaltsiumipuudus

25% Inglismaa teismelistest kannavad kaltsiumipuuduse all. Luudele on kaltsium väga vajalik ning kaltsiumipuudus võib lõppeda luumurdudega.

Osteoporoos on luude haigus, kus luud muutuvad pudedaks ja murduvad väga lihtsalt. Luud kasvavad kuni kolmekümnenda eluaastani. Teismeliseeas on luude eest hoolt kandmine väga oluline. Kaltsium ja D vitamiin on sel perioodil organismile asendamatud. Teismeliseeas vajab organism päevas vähemalt 800mg kaltsiumit.

Kõige suuremateks kaltsiumiallikateks on piim ja piimatooted. Klaas piima päevas aitab hoida luud tugevad. Kui piim tõepoolest ei maitse, võiks proovida sojapiima.

Kaltsiumisisaldus levinumates toitudes:

Toit

Kaltsiumi sisaldus

0.2 liitrit piima

220mg

0.2 liitrit  kooritud piima

230mg

0.2 liitrit sojapiima

246mg

60 g tofut

304mg

28 g kõva juustu

190mg

1 topsik väherasvast jogurtit

285mg

60 g sardiine

310mg

3 suurt tükki saia või leiba

100mg

3 suurt tükki täisteraleiba

55mg

115 g küpsetatud ube

60mg

115 g keedetud kapsast

40mg

 

 

Milliseid toite valida?

Teismelistel on suur energiavajadus ja seetõttu ka suur isu. Nälga kustutatakse tihti kiirtoiduga. Teismelised peaksid sööma:

  • Palju karbonhüdraate nagu leib, riis, pasta, hommikusöögihelbed, kuskus ja kartulid.
  • Palju juur- ja puuvilju. 5 juur- või puuvilja päevas oleks soovitatav kogus.
  • Palju piimatooteid nagu piim, jogurt, juust.  
  • Piisavalt proteiini nagu liha, kala, munad, oad.  
  • Mitte liiga palju rasva ja suhkrut sisaldavaid roogi.

Teismeline võiks järgida neid nelja põhimõtet:

  • Joo päevas vähemalt 8 klaasi vedelikku.
  • Söö kindlasti hommikusööki - see varustab organismi vajalike toitainetega ning annab jõudu kogu ülejäänud päevaks.
  • Hoia keha heas füüsilises vormis ning tee pidevalt harjutusi. Veel parem on minna kuskile trenni. Trenn on samuti vajalik luude ja lihaste arenguks.
  • Ole alkoholiga mõistlik. Alkoholi tarbimine teismeliseeas on üsna tihedamaks muutumas. Siiski peaks sellega piiri pidama. Kui jood, siis tee seda mõõdukalt ning joo iga klaasi alkohoolse joogi järele klaas vett.