Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Me kõik teame, milliseid toite süüa, et tervis korras püsiks, aga mõnikord kipume unustama, et see kuidas me neid toite valmistame on ka oluline. Poodides on nii palju erinevaid õlisid ja margariine, et raske on teha õige valik. Mida peaksime silmas pidama ja mida vältima?

Oliivi õli

Vahemere saladus hea tervise säilitamiseks on oliiviõli. Oliiviõli on muutunud populaarseks üle maailma ning on hea maitse ja lõhnaga. Oliividest valmistatud õlid jagunevad viide kvaliteediklassi. Madalama kvaliteediga õli iseloomustab ka suurem happesus. Oliiviõli toodetakse mitmes järgus. Esimesena pressitu on kõige kvaliteetsem ja seda õli tuntakse neitsiõli (extra virgin oil) nime all.

Peale esimest pressimist töödeldakse juba purustatud oliivimassi termiliselt ja õli rafineeritakse. Nii saadakse õli, mis pudeldatuna kannab silti 100% olive oil. Oliivimassi teistkordsel pressimisel saadakse juba tunduvalt madalama kvaliteediga õli, mis vajab tugevat rafineerimist kõrgel temperatuuril. Sellist õli kasutatakse konservide valmistamiseks.

Kõige viimase tootmisfaasina töödeldakse oliivimassi lahustitega. Selline õli toiduks ei sobi, vaid läheb parfümeeriatööstuse tooraineks. Vanasti põletati söömiskõlbmatuks muutunud oliiviõli õlilampides.

Enamik väiksemaid oliivitootjaid piirdub esimese faasi, neitsiõli pressimisega.

Oliiviõli maitse, värvus ja lõhn oleneb väga suurel määral oliivide kasvatamise piirkonnast ja konkreetsest saagist.

Oliiviõli tunti juba antiikajal. Parimat õli saadi rohelistest viljadest, kuid poolküpseist, pruunikaks tõmbunud viljadest eraldus seda rohkem. Kive on kõige hõlpsam eraldada küpseist, mustadest oliividest.

Antiikajal oliive tallati, puusandaalid jalas, et kivid ja mahl eralduksid. Kivid ei tohtinud puruneda, sest siis muutus õli mõruks ja säilitamiskõlbmatuks.

Oliiviõli on Vahemeremaade köögikunsti lahutamatu osa.

Neitsiõli soovitatakse kasutada eeskätt salatite ja marinaadide valmistamisel. Kuna kuumutamisel neitsiõli ainuomane maitse kaob, soovitatakse selleks otstarbeks kasutada tavalist oliiviõli.

Oliiviõli säilib jahedas ja pimedas kohas kuni 6 kuud. Külmkapis säilib õli kuni aasta, kuid muutub madalal temperatuuril häguseks ja paksuks.

Head küljed

ï